Vaše peněženka
0 Kč
Výsledek hledání pro výraz
Filters
Close

Montáž vázání na snowboard

Obsah

Snowboard máme! A co dál…? Musíme ho sestavit! Nyní přichází fáze dát snowboard dohromady s vázáním a vyrazit na svah.

Montáž vázání na snowboard zvládne každý průměrně zručný člověk. V principu jde jen o zašroubování 8 šroubů. Každý snowboard má pro tyto šrouby připravené závity. Tyto závity a šrouby jsou u všech běžně používaných snowboardů a vázání stejné.

Výjimku tvoří produkty značky Burton, které obsahují pouze 3 šrouby v každém z vázání. Dalším unikátem jsou vázání značky Flow, jejichž šrouby mají jiné rozměry než běžné.


Obrázek 1: vázání burton se 3 otvory pro šrouby

Kterou nohou dopředu, a kterou dozadu

Pravidlo praváků a leváků úplně neplatí.

Nejjednodušší způsob je sklouznout se na kluzišti či doma v ponožkách po parketách a uvidíte. Noha, která je při skluzu vpředu, bude vpředu i na snowboardu.

No a můžeme šroubovat.

Díry pro šrouby neboli inserty

Na prknu je několik děr (insertů) pro šrouby a vy musíte správně rozhodnout dle použití snowboardu, jak a na které inserty vázání namontovat.

 
Obrázek 2: snowboard

Jste-li začátečník, vždy montujte vázání na prostřední inserty. Časem si přední nebo zadní nohu můžete posunout podle stylu jízdy a typu snowboardu. Freeridová prkna mají těžiště posunuté dozadu, aby se daly dobře vykružovat oblouky.

Tip: Posunutím vázání na zadní pár insertů můžete těžiště posunout.

Rotory

Rotor je malá kulatá věcička, kterou si odnesete z obchodu společně s vázáním (2 ks). Rotor je součástí vázání, dá se vyndávat. Své místo má pod snowboardovovou botou, na dně vázání, kam přesně zapadne.

 

Obrázek 3: rotor vázání

Obsahuje 4 oválné otvory pro šrouby. Spodní strana rotoru je po obvodu ozubená, aby se neprotáčela noha a vázání drželo nastavený úhel.

Ukázka jak namontovat vázání na snowboard

Níže následuje flash animace, na které je vidět postup montáže vázání na snowboard. Levé i pravé vázání je nastaveno do pozice 0°, to znamená žádné vytočení po směru ani proti směru jízdy.

Podrobné informace o tom jak vázání nastavit, naleznete v dílu: Nastavení vázání na snowboard.

Jak vybrat správný snowboard naleznete v dílu: Jak vybrat snowboard - pro dospělé.

Dotažení šroubů

Nyní byste měli mít vázání nastavené ve správné poloze, otvory rotoru vázání by se měly krýt s otvory pro šrouby. Do insertů vložte šrouby společně s podložkami a šrouby přiměřeně dotáhněte. Dotahujte vždy do "kříže", nejprve všechny šrouby mírně, až potom napevno – a opět do "kříže".

Správné šrouby by se neměly samy povolovat.

Tip: "V případě, že by se časem šrouby přece jen povolily, je dobré na jejich závit kápnout trochu gumového lepidla nebo barvy."

Obrázek 4: šrouby vázání

Hurá na snowboard, sjezdovky třeste se!
Moment, ještě to není vše.

Stejně jako u lyžování i jiných sportů také u snowboardu dbáme na bezpečnost!!!