0 Kč
Hledat
Filters
Close

Jak vybrat kolo

Správně vybrané kolo je základní podmínkou k získání pravého požitku z jízdy.

V prvé řadě musíme určit, k jakým účelům chceme kolo využívat - jakou funkci bude plnit:

  • Chceme-li svištět po rozžhaveném asfaltu
  • Či chceme zajet i do terénu plného překážek, výmolů a kamenů

Tip: Podrobné informace o tom, jak vybrat velikost kola, naleznete v článku: Tabulka velikostí kola.

Na trhu existuje nepřeberné množství jízdních kol, které mají své jedinečné vlastnosti, o kterých si dnes povíme.

 

Horská kola

Horské kolo KTM Ultra Fire
Obrázek 1: Horské kolo KTM Ultra Fire

Posledních pár let vedou na trhu jízdních kol s velkým náskokem horská kola, která se stala nejpoužívanějším druhem kol. Tyto stroje jsou určeny pro jízdu „mimo obydlené oblasti“, zejmána pak:

  • po nezpevněných cestách
  • v terénu
  • v přírodě

Při výběru rámu doporučujeme hledět na pevnost, lehkost a pružnost použitých slitiny. V těchto případech je ideální např. karbon.

V poslední době převládá nabídka s odpruženou přední vidlicí. Celoodpružená horská kola, která mají odpružení vpředu i vzadu, jsou vhodná pro svižnější a rychlejší jízdu po nerovnostech (MTB), v neposlední řade jsou také pohodlnější. Nicméně pořízení kvalitního kusu Vás vyjde i na 80 000,-

K lepší stabilitě a pohybu ve členitém terénu přispívají u horských kol také pomalejší převody, menší průměry kol a širší pláště. Vyrazit můžete i na silnice, počítejte však s větším odporem pří záběru a menší rychlostí.

Přesto však jsou horská kola ideální univerzální volbou, se kterou efektivně zdoláte takřka všechny typy povrchů i cest.

 

Treková (krosová) kola


Obrázek 2: Krosové kolo Amulet Route 40

Treková kola využijete pro rychlejší, svižnější jízdu po silnicích a v mírném terénu. Ideální je použití na cyklostezkách.

Na rozdíl od horských kol se vyznačují větším průměrem kol a užším pláštěm, což jim umožňuje svižnější jízdu.

Stejně jako u horských kol nejsou na škodu odpružené vidlice. Při jízdě do kopce nebo po silnici však vidlici uzamkněte, ať zbytečně neztrácíte energii.

Rozdíl mezi trekovým a krosovým kolem je ten, že treková kola bývají zpravidla vybavena stojanem, blatníky, nosičem, světly apod.

 

Dětská kola

Při výběru dětského kola je dobré hledět na výšku jezdce, společně s velikostí předního a zadního kola. Věk je zde uveden orientačně, protože děti stejného věku nejsou stejně velké.

Věk dítěte
[roky]
Výška jezdce
[cm]
Velikost předního a zadního kola
[palce]
2-48512“
4-610016“
6-911520“
9-1213024“
12+14526"

Tip: Podrobné informace o tom, jak vybrat velikost kola, naleznete v článku: Tabulka velikostí kola.

Nesmíme také zapomenout na ochranné pomůcky, které jsou spojené s používáním kola např. helma, bezpečnostní gripy na řídítkách, rukavice apod.

 

Seřízení sedla u kola

Sedlo by mělo být nastaveno do výšky, ze které jsme schopni dosáhnout patou na pedál v jeho nejnižší pozici a zároveň se špičkou nohy dotýkat země. Vše za předpokladu, že sedíme v sedle.