0 Kč
Hledat
Filters
Close

Jak vybrat spacák

Na začátek musíme zkonstatovat, že stejně jako u stanů, není možné žádný spacák prohlásit za univerzální. Různé oblasti využití kladou na spací pytle různé nároky.

U jednotlivých typů dochází k potlačování nebo naopak k vyzdvihování jejich jednotlivých vlastností. Při výběru je třeba na prvním místě stanovit, kým a v jakých podmínkách bude spací pytel využíván.

Tip: Spacák je základní outdoorové vybavení, které by nemělo chybět ve výbavě každého správného výletníka.

 

Druhy spacáků

V podstatě rozlišujeme tři základní typy spacáků:

 1. Klasický „dekový“ spacák - známý typ obdélníkového tvaru. Využívá se hlavně v letních či jarních měsících. Prostorý, v případě potřeby lze spacák rozložit a použít jako deku. V náročnějších podmínkách však příliš nevyhovuje, díky své konstrukci totiž nejde dopnout až ke krku, čímž nezabrání úniku tepla.
  dekový spacák Husky Guty do -10°Cdekový spacák Husky Gala do +5°C
  Obrázek 1: dekový spacák Husky Guty do -10°C vlevo
  Obrázek 2: dekový spacák Husky Gala do +5°C vpravo
   
 2. Spací pytel tzv. „mumie“ a anatomické „mumie“ - tepelně izolační vlastnosti mumií jsou již o poznání lepší, než u předchozího modelu. Mumie má totiž možnost stáhnout horní část spacáku kolem hlavy či krku (odtud název☺), čímž efektivně zamezí úniku tepla.

  Anatomické mumie mají snahu tvarem co nejvíce kopírovat linii lidského těla i za cenu snížení komfortu. Na druhou stranu takovýto „sarkofág“ minimalizuje ztráty tělesného tepla.

  spacák Husky Comfort Azure do -22°Cspací pytel Husky Army do -17°C
  Obrázek 3: spacák Husky Comfort Azure do -22°C mumie vlevo
  Obrázek 4: spací pytel Husky Army do -17°C mumie vpravo
   
 3. Oválné a rozšířené spacáky - oválné spacáky a rozšířené mumie jsou ideální pro jedince silnějších postav a pro ty, kteří nemají rádi stísněné prostory.

Mezi nejdůležitější vlastnosti spacích pytlů patří jejich:

 • tepelně izolační vlastnosti (termo)
 • nepromokavost
 • prodyšnost
 • objem
 • hmotnost

 

Rozměry spacáku

Ve spacím pytli bychom se měli cítit dobře a pohodlně.

Spacák by nás neměl nikde svírat ani tlačit, na takovýchto místech nás totiž tepelně izolační vrstva obejme a vytvoří zde tzv. „tepelný most“, který z nás pomalu začne vysávat životodárné teplo. Spací pytel by proto měl být o něco větší, než je výška naší postavy.

Výrobci zpravidla doporučují výšku postavy z následujícího vzorce:

Délka spacáku - 25 cm = maximální délka nocležníka.

Z toho plyne, že pro spací pytel o délce 225 cm je ideální postava 200 cm a menší.

délka spacího pytle
Obrázek 5: délka spacího pytle

 

Pytel nebo zip

Spací pytle bez zipu jsou určeny především do zimních podmínek, kde jsou kladeny nároky především na udržení tělesného tepla. Díky absenci zipového mechanizmu se minimalizují teplené ztráty, které by jinak přes tento uzavírací systém vznikaly. Kvůli absenci zipu můžeme označit tento typ za teplejší, lehčí a skladnější.

Spacáky se zipem se dobře odvětrávají a pohodlněji se do nich „nastupuje“. Při výběru tohoto typu je třeba hledět na plynulost chodu (žádné zakusování zipu do okolní tkaniny), možnost pohodlného rozepnutí z obou stran a v neposlední řadě musí být zip dostatečně překryt termoizolačním pruhem, pro zabránění úniku tepla.

 

Materiály dnešních spacích pytlů

 • Dutá vlákna - obyčejná syntetická vlákna. Dutá vlákna převládají u většiny dnešních vyráběných spacáků. Ve většině případů se jedná o produkty jednodušší a levnější.
 • Vylepšená dutá vlákna a mikrovlákna - dnes nejpoužívanější typ. Oproti běžným dutým vláknům mají vylepšená vlákna a mikrovlákna lepší izolační vlastnosti. Na stejný teplotní komfort vystačí méně materiálu. Díky tomu jsou tyto spacáky lehčí a méně objemné.
 • Peří - spací pytle s péřovou výplní se vyznačují vysokou hřejivostí, lehkostí a skladností. Užívají se spíše pro zimní aktivity, jsou více náchylnější na vlhkost něž předchozí modely, zdobí je i vyšší pořizovací cena.

 

Slovníček pojmů

...aneb co znamená, když se řekne:

Ripstopová úprava - stejně jako u stanů, vyniká výbornou odolností proti mechanickému poškození a pokud i přesto dojde k protržení, zabrání dalšímu samovolnému trhání.

Vak na nohy - zajišt'uje druhou zateplovací vrstvu pro nohy. Vak pro nohy je umístěn uvnitř spacího pytle - ve spodní části.

Zateplovací léga - zabrání úniku tepla a zachytávání jezdce zipu za látku. Nachází se pod zipem z vnitřní strany spacího pytle.

Protiskluzové pásy - zabraňují sklouznutí spacího pytle ze spací podložky či plochy. Bývají umístěny z venkovní strany pod celým spacím pytlem.

Husí peří 650 cuin (náplň) – husí peří je vysoce kvalitní přírodní náplň spacích pytlů, která zajišťuje nebývalý tepelný komfort. Specifikace 90/10 je poměr prachového peří a malých pírek, která zajistí dlouhodobou nadýchatelnost neboli loft. Údaj 650 cuin vyjadřuje tzv. plnivost, která vyjadřuje pružnost a rozpínavost peří, schopnost zaujmout maximální objem.

Thermolite Quallofil (náplň) – značkové sedmi-kanálové vlákno od firmy Invista slouží k výrobě výplně spacích pytlů vyšší třídy. Izoluje díky použití dutých vláken, které ve svém vnitřku zadržují vzduch jako izolační vrstvu. Vlákno je rychleschnoucí, lehké a trvanlivé. Udržuje teplo dokonce i v mokrém stavu. Dovoluje získat vysokou nadýchanost a udržet teplo bez zvětšení hmotnosti nebo objemu spacího pytle.

Thermolite Extreme (náplň) – špičková izolační náplň od firmy Invista je vyvinuta pro extrémní použití. Je složena ze tří druhů vláken, které zaručují optimální tepelnou izolaci při malém objemu. Jedná se o tyto typy vláken – 1. Pružná spirálovitá dutá vlákna, která dosáhnou loft efektu a tvarové paměti; 2. Tepelně provázaná vlákna pro vyšší odolnost a životnost; 3. Mikroskopicky jemná mikrovlákna, která vyplňují veškerý meziprostor a jsou hlavní izolací. Náplň má minimalizovat lámavost, nesléhává a zachovává si tepelně-izolační vlastnosti po dlouhou dobu.

Thermolite Micro (náplň) – značkové mikrovlákno of firmy Invista má vynikající termo-izolační vlastnosti. Udržuje teplo i v mokrém stavu a rychle schne. Předností tohoto vlákna je velmi nízká hmotnost a objem., kterých je dosaženo speciální technologií výroby vláken. Výhodou výrobků s touto izolační vrstvou je také velmi snadná údržba a dlouhá životnost.

Thermolite Extra (náplň) – je značková náplň od firmy Invista konstruovaná pro použití v nízkých teplotách při zachování minimální hmotnosti. Vyniká zvýšenou měkkostí a plnivostí typickou pro peří. Jeho nejlepší vlastností je neobyčejný tepelný komfort i při stejné hmotnosti plnění jako u běžné náplně.

Extherm-Pro Insulation (náplň) – Jedná se o syntetická polyesterová 4-kanálová dutá vlákna. Díky pružnému spletení, pečlivé výrobě a patřičnému formování mají vlákna maximální loft neboli nadýchatelnost. Vlákna jsou potažena vrstvou silikonu, což omezuje jejich vzájemné tření. Vlákna neabsorbují vlhkost a jsou antialergická.

Hollowfibre (náplň) – hollowfibre jsou syntetická polyesterová vlákna, která jsou dutá, trubičková, spirálově kroucená. Díky pružnému spletení, pečlivé výrobě a patřičnému formování mají vlákna skvělou nadýchatelnost neboli loft efekt. Pro udržení právě této nadýchatelnosti jsou vlákna potažena vrstvou silikonu, která zabraňuje vzájemnému tření. Vlákna neabsorbují vlhkost a jsou antialergická.

Supreme Loft (náplň) – jedná se o špičkový izolační materiál vyvinutý ve spolupráci se špičkovými odborníky. Supreme loft je syntetické polyesterové duté vlákno s trubičkovým tvarem. Vlákna jsou potažena vrstvou silikonu, což omezuje jejich vzájemné tření. Výhodou je vysoká úroveň tepelné ochrany a výborná tvarová paměť při zachování nízké hnostnosti. Vlákna neabsorbují vlhkost a jsou antialergická.

Tactel Ripstop Nylon (vnější materiál) – je kvalitní vlákno od firmy DuPont. Jedná se o 100% Nylon konstruovaný tak, že je měkčí a pružnější než většina vláken. Jeho hlavními vlastnosti je lehkost, nadýchatelnost, odolnost vůči větru a vodě. Snad zachovává barvu a tvar. Ripstopová úprava podporuje pevnost nylonové tkaniny a zabraňuje roztržení.

Nylon Taffeta (vnější materiál) – jedná se o vlákna ze 100% Nylonu, která jsou velmi jemná, ale zároveň pružná a pevná. Hlavními vlastnostmi Nylonu Taffeta jsou lehkost, nadýchatelnost, odolnost vůči větru a vodě. Snadno zachovává barvu a tvar.

Polyester (vnější materiál) – jedná se o syntetická vlákna. Polyesterová vlákna jsou vhodná a mohou se vyskytovat téměř ve všech textilních výrobcích. Mají vysokou odolnost na světle, vůči povětrnosti a rychle usychají. Jsou stálobarevné.

Tactel Nylon (vnitřní materiál) – jedná se o značkové syntetické vlákno firmy DuPont. Jde o 100% Nylonová vlákna, která jsou lehká, pevná a zároveň jemná. Pokročilá technologie tkaní zaručuje lehkost a vysokou prodyšnost vyrobené tkaniny.

Soft nylon (vnitřní materiál) – jde o syntetické vlákno. Typickou vlastností je pevnost a zároveň jemnost.

Polycotton (vnitřní materiál) – jedná se o směs polyesteru a bavlny. Materiál z tohoto vlákna je příjemný na dotek a nemuchlá se tolik jako samotná bavlna.

Polypongee (vnitřní materiál) – jedná se o směs polyesteru a čínského hedvábí. Tkanina z tohoto vlákna je jemná a velmi příjemná na dotek.

Fleece (vnitřní materiál) – jedná se o 100% polyesterovou pleteninu, která je počesaná z jedné strany. Tento materiál je velmi příjemný na dotek a má hřejivé vlastnosti.