0 Kč
Hledat
Filters
Close

Jak vybrat stan

Na začátek musíme zkonstatovat, že žádný stan není možné prohlásit za univerzální. Různé oblasti využití kladou na stany různé nároky, nejinak tomu je i u spacích pytlů. U jednotlivých typů dochází k potlačování nebo naopak vyzdvihování jejich jednotlivých vlastností. Při výběru je třeba na prvním místě stanovit, kým a v jakých podmínkách bude stan využíván.

Tip: Stan je základní outdoorové vybavení, které by nemělo chybět ve výbavě každého správného výletníka.

Koncepce stanu

Klasické „A“ stany z bavlněných nebo lněných vláken jsou dnes již minulostí. Nejrozšířenější a nejoblíbenější stany dnes, jsou tzv. kopule (iglú).

stan ve tvaru kopule Husky Burton pro 2÷3 osobyObrázek 1: stan ve tvaru kopule Husky Burton pro 2÷3 osoby

Přednosti takovýchto obydlí jsou:

  • velká stabilita
  • velká nosnost, díky prutovité konstrukci
  • dobře využité vnitřní prostory
  • rychlá stavba

V zahraničí, oproti Česku, převládají tzv. tunelovité stany (tunely), což jsou malí bráškové kopulovitých stanů. Každý výrobce dnes běžně nabízí obě tyto varianty.

stan připomínající tunel Husky Blare pro 3÷4 osoby
Obrázek 2: stan připomínající tunel Husky Blare pro 3÷4 osoby

 

V poslední době zažívají expanzi také velké rodinné stany, určené pro 5÷8 osob. Tyto přenosné paláce vynikají svými velkými vnitřními prostory a obrovskou variabilitou. Mívají zpravidla velké „předsíně“, které mohou posloužit ke společenskému životu, vaření, nebo třeba k zaparkování auta.

velký rodinný stan Husky Grande
Obrázek 3: velký rodinný stan Husky Grande pro 7 osob
předsíň rodinného stanu Husky Grande
Obrázek 4: předsíň rodinného stanu Husky Grande

Jak poznáme kvalitu

Chceme-li vybrat kvalitní stan, je dobré hledět na počet plášťů.

Dostatečný komfort nabízí dvouplášťové stany, které se nám vyplatí hned z několika důvodů:

  • delší životnost stanu
  • nepromokavost
  • spolehlivost
  • variabilita použití
dvouplášťový stan Husky Extreme Lite Baron
Obrázek 5: dvouplášťový stan Husky Extreme Lite Baron

Delší životnost - stan není tolik namáhaný dlouhodobým/častým používáním. Podle typu konstrukce je ložnice buď do stanu vepnuta, nebo je přes ložnici přetažen první plášť stanu.

Nepromokavost - díky oddělené ložní části, se Vám již nemůže stát, že se omylem otřete o první vrstvu stanu, která by následně propršela. Vzduchová mezera mezi plášti navíc zlepšuje cirkulaci vzduchu ve stanu, stan následně osychá a snižuje riziko srážení vlhkosti.

Variabilita použití - určité typy stanů umožňují používat ložnice samostatně jako plnohodnotné stany, snižuje se tím teplota uvnitř stanu. Tento trik je výletníky hojně využíván především v letních měsících a parnech.

 

Podlážka

Neméně důležitá je i podlaha stanu, tzv. podlážka. Ta by měla výkonem korespondovat se zbytkem stanu. Pro výrobu kvalitních podlážek se používají polyesterová nebo polyamidová vlákna plus příměsi, to kvůli velkému vodnímu sloupci, který je v tomto případě klíčový. Čím vyšší vodní sloupec, tím vyšší „voděodpudivost“.

Tip: Pokud se tedy nechceme jedné krásné noci probudit až po uši ve vodě, bude pro nás vodní sloupec jedním ze základních kritérií při výběru stanu obecně.

 

Výpočet vodního sloupce

Při výpočtu velikosti vodního sloupce vycházejme ze skutečnosti, že kapka vody letící 80 ÷ 90 km/h vyvine při dopadu na vnější stěnu stanu tlak, odpovídající 2 000 mm vodního sloupce. Je tedy na místě, požadovat po výrobci alespoň tuto hodnotu.

Praxe však ukazuje, že 2 000 mm nemusí vždy stačit. Navíc musíme počítat s tím, že stan časem a používáním ztrácí na své voděodolnosti a hodnota vodního sloupce klesá.

vodní sloupec
Obrázek 6: vodní sloupec

Tip: Pro zachování nepromokavých vlastností je třeba stan v pravidelných intervalech „impregnovat“ speciálními přípravky (minimálně však 1x za sezónu).

U expedičních stanů, určených do nepříznivých podmínek (hory, extrémní túry atp.) se vodní sloupec u vnější vrstvy stanu pohybuje okolo hranice 6 000 mm a výše.

U podlážek tento údaj vzrůstá aritmetickou řadou oproti vnější úpravě stanu cca o +2 000 mm / podlážku. Spojíme-li náš příklad s předchozím, základní verze vodního sloupce u podlážek „extrémních“ stanů začíná okolo 8 000 mm.

Tip: Pokud není u stanu hodnota vodního sloupce uvedena, pak vězte, že se jedná o nekvalitní výrobek většinou supermarketové produkce.

 

Podlepené švy u stanů

Při výběru stanu je také důležité hledět na podlepení švů. Při sešívání textilií totiž dochází k narušení struktury respektive hustoty vláken v místě spoje. Takovéto narušení pak může způsobit protékání vody a následné promočení stanu.

podlepené švy
Obrázek 7: podlepené švy

Prodyšnost a cirkulace vzduchu

Stan by měl být dostatečně prodyšný, aby nedocházeno k nadměrné kondenzaci vlhkosti a následnému srážení vody uvnitř stanu.

Dobré je hledět také na počet vchodů stanu, případně na možnost povytažení dolního tropika, to kvůli větrání. Nutností je také přítomnost větrácích otvorů ve střeše stanu, nejlépe se síťovou moskytiérou, pro zajištění optimální cirkulace vzduchu.

cirkulace vzduchu ve stanu
Obrázek 8: cirkulace vzduchu ve stanu
vchody stanu Husky Extreme Lite Baron
Obrázek 9: vchody a úložné prostory
stanu Husky Extreme Lite Baron

Kvalita konstrukce - pruty

V zásadě rozlišujeme dva druhy konstrukce, které drží stan pohromadě:

  • laminátová konstrukce
  • duralová konstrukce
konstrukce stanu
Obrázek 10: konstrukce stanu

Oba typy mají své výhody i nevýhody, o kterých si teď povíme.

Laminátové konstrukce čekejme spíše u levnějších stanů. Mezi zápory lamina patří omezená pevnost a větší váha. Pruty jsou náchylnější na lehké a větší mrazy, při nichž dochází ke snížení ohebnost, následně hrozí popraskání či zlomení prutu.

Tip: Firma Husky, po dohodě, garantuje výměnu poškozeného prutu a to zdarma. Stačí zaslat poškozený díl na příslušnou adresu, Husky Vám pak zpětně zašle novou část konstrukce.

Duralové konstrukce vynikají svou pevností a lehkostí. Oproti laminu úspěšně obstojí i v náročných podmínkách (velké mrazy, polární expedice atp.), musíme však počítat s vyšší cenou produktu.

Rozdíly v kvalitě duralových i laminátových konstrukcí se liší v závislosti na receptu každého výrobce (poměry složení, příměsy atp.)

 

Slovníček pojmů

...aneb co znamená, když se řekne:

Ripstopová úprava (Polyester, vnější materiál) - podobně jako u spacáků, jedná se o speciální techniku tkaní textilií často s příměsí nylonu. Hlavní předností úpravy je vyšší pevnost a nižší váha oproti standardním materiálům.
Kromě stanů či spacích pytlů se ripstop tkaniny dále používají pro výrobu plachet pro jachty, pro výrobu horkovzdušných balónů, padáků, vojenských uniforem apod.

Tropiko - jedná se o 1. plášť stanu, který zabraňuje průniku vodních srážek. Použitý materiál s Polyurethanovým zátěrem zaručuje pevnost a voděodolnost stanu.

Sněžné límce - srolovatelné sněžné límce se v dolní části tropika, při zatížení, postarají o maximální stabilitu stanu i při silném větru. Navíc se při jejich srolování zvýší přirozená cirkulace vzduchu ve stanu. Snežné límce mají stany Husky řady EXTREME (neplést s EXTREME LITE).

Nylon 190T (vnitřní materiál) – jedná se o vlákna ze 100% Nylonu, která jsou velmi jemná, ale zároveň pružná a pevná. Mezi další vlastnosti tohoto materiálu patří lehkost, prodyšnost a nadýchatelnost.

Síťová moskytiéra (vnitřní materiál) – jedná se o prodyšný materiál, který se používá na vnitřním stanu. Konstrukce tohoto materiálu napomáhá cirkulaci vzduchu a tedy skvělému odvětrávání. A i přes výborné odvětrávání a jemnost je tento materiál pevný.

Vrstvený polyethylen (podlážka) – jedná se o velmi pevný materiál, používaný u podlážek především velkých stanů. Podlážka z tohoto materiálu je oděru vzdorná, a proto je velmi oblíbená právě u rodinných stanů. Samozřejmostí je odolnost proti promoknutí, která je nezbytná.

190T Polyester (podlážka) – jedná se o polyesterovou tkaninu. Ta vvyniká pevností, ale je zároveň lehká, což je u stanů velkou výhodou.

Duralové pruty (nosné pruty) – dural je velmi používaný materiál pro nosné pruty u konstrukce stanu. Jedná se o pevný a lehký materiál, který se používá především u expedičních stanů, kde je důležitý každý gram.

Durawrapové pruty (nosné pruty) – jedná se o laminátové nosné pruty u konstrukce stanu, které mají speciální polyesterovou fólii, která prut pevně obepíná a vyztužuje jeho povrch. Použitím durawrapu se oproti laminátovým prutům prodlužuje životnost, pevnost a pružnost. V případě, že se prut zlomí, neroztřepí se po celé délce, ale díky durawrapové fólii pouze v bodě zlomu.

Polyuretan (zátěr) – jedná se o nejběžnější typ zátěru používaný na stanech. Parametr zátěru určuje výšku vodního sloupce a tím udává jeho vodě nepropustnost

Silikon (zátěr) – jedná se o velmi dokonalou ochranu před pronikáním vlhkosti, která je navíc oproti Polyuretanovému zátěru lehčí. Tropika se silikonovým zátěrem jsou vodoodpudivá a vhodná pro velmi nízké teploty.